Aynasız makinelerde manuel lens kullanımı

Aynasız makinelerde manuel lens kullanımı

DSLR makinelerde kullanılan lensleri aynasız makinelerde de kullanmak mümkün. Hatta farklı birçok bayonetteki lensleri kullanmaya olanak sağlıyor. Özellikle manuel kullanımlarda çevirici bulmak kolay.

Neyseki sony makinelerin nex serilerinden beri olan focus peaking özelliği ve dijital olarak vizör/ekranda görüntüyü büyüterek manuel olarak net çekimler yapmak oldukça kolaylaşıyor. İlk etapta zorlayıcı bir süreç olsada bir süre sonra el de göz de oldukça alışıyor.

Peki bu şekilde convertor yardımıyla farklı tip lensleri kullanmak ne gibi faydalar sağlıyor? Şöyleki inanılmaz bir lens çeşitliliğiniz olabiliyor. Çünkü her marka her dönem lensin fotoğraf üzerindeki etkisi farklı olabiliyor. Optik kalitesi çok iyi olan eski tip lensler bulup onları da kullanabiliyorsunuz. Farklı bokeh etkileri olan lensler kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda tüm bunları bayoneti hiç düşünmeden deneyebiliyorsunuz.

Aynasız fotoğraf makinelerinde aynadan kazanılan mesafe araya convertor girdiğinde lensin odağını bozmadan kullanmanıza olanak sağlıyor.

Biraz kullandığım ekipmandan bahsetmek isterim. Ben Sony a7 II fotoğraf makinemle en sık kullandığım lenslerim 28-80 2.8 Tokina ve 20-35 2.8 Tokina. Bunlar Nikon bayonetli ve üzerlerinde diyafram halkaları bulunan lensler. Manuel olarak kullanıyorum. Sony için ne yazıkki Nikon lensleri otofokusa çevirebilen bir adaptör mevcut değil. Ancak kısa sürede özellikle sürekli vizör kullanma alışkanlığınız var ise alışabiliyorsunuz. Hatta çoğu fotoğrafta otofokuslu lens kullandığımda otofokusa çok fazla güvendiğimi farkettim bu süreçte. Manuel netleme yaparken insan herzaman daha titiz oluyor ve çoğu zaman sonuçlar otofokusla çekilenden de daha iyi olabiliyor.

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir