Objektif almak için ipuçları

Objektif almak için ipuçları

Objektif çekmek istediğimiz konudan yansıyan ışığı makinemizdeki ışığa duyarlı yüzeye aktaran lens takımıdır. Çok çeşitli kriterlerde öne çıkabilirler. Öncelikle bir objektif almak istediğimizde karar vermemiz gereken odak uzaklığıdır. Çekeceğimiz konulara uygun bir odak aralığı belirlememiz gerekli. Mesela manzara fotoğrafları için geniş açılı makro fotoğrafları için genellikle dar açılı objektiflere yönelmemiz gerekecektir.

Geniş açı objektifler, genellikle manzara çekimlerinde kullanılır ve 24 mm. yada 35 mm. gibi olabilir. Rakam ne kadar küçülürse açı okadar genişler. Alan derinlikleri fazla olan ve genelde çok ışık alma yeteneğine sahip objektiflerdir.

Dar açı objektifler, 50 mm. ve üzeri objektiflerdir. Genel olarak portre ve obje çekimlerinde idealdir. Değer yükseldikçe alan derinliği düşer ve uzaktaki objeleri yakına getirir.

Macro objektifler, lens grubuna göre ışık alma yeteneği iyi olanlar vardır.  Genellikle dar açılı objektiflerdir ve yakın çekim olanağı sağlayarak konunun olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olur. Böcek ve küçük diğer canlıların çekimleri ve ürün fotoğrafı, portre çekimleri için idealdir.

Zoom objektifler, değişken odaklıdır. 18-105 mm. gibi bir zoom objektif hem geniş açı hem dar açıları barındırır. Ancak bunun negatif tarafı ışık alma yeteneğinin yüksek odak aralıklarında azalmasıdır. Genellikle en dar açıda en açık diyaframı verirken en dar açıda otomatik olarak kısılması gerekir. Bazı sabit odaklı üst düzey objektiflerde bu durum yaşanmaz en geniş ve en dar açılarda aynı diyafram değerini alabiliriz.

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir