Su altında hangi fotoğraf makinesi?

Su altında hangi fotoğraf makinesi?

Aslında fotoğraf çekmeye başladığımda, bir fotoğraf makinesini su altına sokabileceğim konusunda bir bilgim yoktu. Bu işe merak saldığımda ilk olarak bir kompakt makineyi kılıfla kullanarak çekim yapmaya çalıştım. Ancak çok verimli bulmadığımdan kısa süre sonra Sony’nin bir aynasız fotoğraf makinesi olan NEX-6 ile Seafrogs kabin kullanarak suya girmeye başladım. 

Seafrogs kabinlerde telefonlardan kompakt makinelere ve aynasız makinelere hatta DSLR makinelere kadar bir çok kabin modeli bulmak mümkün. Tabi bu sırada henüz dalış yapmıyordum. Şnorkel ile kullanmaya çalışıyordum. Eğer benim gibi hem dalışa hem de suda fotoğraf çekmeye yeni başlıyorsanız böyle küçük ve hafif bir sistemi şiddetle öneririm. Şuan için bu bahsettiğim sistem biraz eski kalabilir ancak güncel modellerle alternatifleri bulabilirsiniz. Burada kritik bilgi küçük olması. Bunun faydaları hem taşımada hem de kullanımda dar alanda rahat olması ve tabiki ilk etapta büyük bir sistemle yoğun efor sarf ederek uğraşmayarak dalışa odaklanmanın daha kolay olması. Ancak benim kullandığım sistemde sabit bir port olduğu için lens alternatifim çok fazla yoktu. Daha sonrasında Seafrogs değiştirilebilir portlu modeller de çıkarttı.

İki sezon bu sistem ve sabit ışıkla çekim yaptıktan sonra dalış sayımın artmasıyla daha profesyonel bir sisteme yatırım yapmaya karar verdim. Şu anda hala daha öyle küçük bir sistemi ikinci bir set olarak olsaydı diye düşünürüm. Pratikliği gerçekten tartışılmaz. Şu an Nikon D7200 ile Sea&Sea Kabin kullanıyorum. Kalitesi tartışılmaz. Taşıması ve kullanımı bir önceki sisteme göre daha meşakatli ancak daha stabil ve sağlam yapısıyla çok daha kontrollü çekim yapılabiliyor.

Şu an tam olarak yukarıdaki gibi bir sistem kullanıyorum. 2 adet YS-D2 Flaş (yeni modeli YS-D3) ek olarak da dome port ve flat makro portum mevcut. Lens olarak ise geniş açılarda Tokina 10-17 ve makro çekimler için de eski tip Nikon 60 D kullanıyorum. Şu an için oldukça yeterli kullanım alanı sağlıyor benim için. Tokina 10-17 lensimi ilk başta kullanımda biraz zorlandım. 10 mm de yaklaşık 180 derece görüş açısına sahip olduğu için ya çok büyük konularda yada konuya çok yakın çekimlerde iyi sonuç alabiliyorsunuz. Küçük konularda fazla da yaklaşmadıysanız konu kadrajın içerisinde kaybolup istediğiniz sonucu alamamanıza sebep oluyor. Ancak bir kere alıştıktan sonra ufak konularda bile çok iyi sonuçlar almanız mümkün.

Kısa süredir devam eden su altı serüvenimde edindiğim tecrübe ile, benim de izlediğim yol olarak naçizane önerim eğer su altında fotoğraf çekmek istiyorsanız, küçükten büyüğe doğru adım adım sistemlerinizi geliştirebilirsiniz. Bu şekilde hem kontrol hem de kullanım açısından daha verimli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

You May Also Like

Yorum yapılmamış on This Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir